5 tipů, jak využít video na sociálních sítích

Jak založit a spravovat skupiny na Facebooku
4 července, 2019
Facebook Messenger: stručný návod
1 listopadu, 2019
videoreklama

Video obsah na internetu stále roste. Skoro by se dalo říct, že „video epidemie“ se šíří na všech platformách: YouTube, Facebook, Instagram, Twitter… A nejsou to jen sociální sítě, ale i PPC reklama se veze na trendu videí. Tento rok ji spustil i český Seznam.cz, který s nějakým zpožděním kopíruje světový vyhledávač Google. 3960

Jste i vy připraveni na to zahrnout do své marketingové strategie video? Pokud ano, máme pro vás pár tipů. Pokud ne, ještě jednou to zvažte, protože podíl firem, které používají video jako marketingový nástroj celosvětově roste. V roce 2017 to bylo 63 %, v roce 2019 již 87 %. Více o tomto trendu zde.

Jak se do toho tedy nejlépe pustit?

  • Video musí být stručné a přesné

Chcete-li upoutat pozornost, začněte už od samotného názvu videa. Dobře zvolený název spíše přiměje uživatele, aby si ho pustil. Další věc je samotné marketingové, resp. prodejní sdělení, které musí být jasné a zvláště, budete-li se pouštět do delších videí, by mělo zaznít na začátku. S lidskou pozorností je to totiž čím dál tím horší, takže pokud nezaujmete v prvních vteřinách, uživatel se nebude dál namáhat, aby video zhlédl celé.

Čím kratší a přesvědčivější video budete mít, tím spíš ho uživatele zhlédnou do konce.

  • Optimalizace videa dle sociální sítě

V ideálním případě byste měli optimalizovat reklamní sdělení dle sociální sítě, pohrát si s délkou i třeba s nadpisem.

Dle Hubspot.com (vydavatele předního světového softwaru pro automatizaci marketingu) má každá sociální síť svá specifika.

Ideální doba trvání videa dle jednotlivých sociálních sítí:

Facebook1 minuta

Twitter – 45 vteřin

YouTube – méně než 2 minuty

LinkedIn – 1 minuta

Redakční linie vaší obsahové strategie musí být konzistentní a také musí souviset s vašimi marketingovými personami. Osobnostmi jsou ideálně zákazníci nebo potenciální zákazníci, které chcete přitahovat. Budete-li vyrábět videa i pro reklamní účely a plánujete jejich nasazení a cílení prostřednictvím Ads Google, vaše digitální agentura či on-line marketingový specialista vám pravděpodobně doporučí vedle obvyklého 20–30vteřinového videa vytvoření také max. 6 vteřin dlouhého „bumper“ videa. Co je bumper video? Bumper je tzv. nepřeskočitelné reklamní video, které je na YouTube umístěno vždy před klasickými videi.

  • Bez titulků ani ránu

Vzhledem k tomu, že 85 % videí je sledováno na sociálních sítích bez zvuku, dle portálu Digiday.com je nutné, abyste video opatřili titulky. Na Facebooku i na Instagramu se videa spustí automaticky bez aktivovaného zvuku! Takže pokud nemáte titulky, budete mít mnohem těžší upoutat pozornost potencionálních zákazníků.

  • Optimalizujte video na SEO

To platí hlavně u YouTube videí. Nechat vyrobit video je jedna věc, ale aby na něj bylo dobře odkazováno, je věc druhá. YouTube patří Googlu a je po Googlu nejpoužívanějším vyhledávačem, takže popřemýšlet nad klíčovými slovy se vyplatí. Bez vhodně zvolených klíčových slov (či při jejich úplné absenci) vaše video bohužel nikdo nenajde.

  • Vzdělávací obsah

Můžete se samozřejmě rozhodnout natočit video na téma představení vaší firmy nebo vašich best-sellerů a speciálních nabídek, nicméně mezi nejpopulárnější videa patří ta, která uživatele něco naučí a rozšíří mu obzory. Chcete-li, vytvořte video předávající nějaké tipy a rady, či natočte řešení nějakého častého problému zákazníků. Zaujmout se dá mnoha způsoby.

Závěrem

Vše je to hra o pozornost a získání zájmu, zaujetí a udržení stávajících zákazníků. Firmy dělají, co mohou, respektive jejich agentury se snaží, seč jim síly a budget klientů stačí. Jak se to daří nám ve WTFdigital.cz? Naši zákazníci poptávají často pro ně cenově dostupná reklamní videa. Na příklady několika takových videí se můžete podívat na našem YouTube kanále.

 

Věra Kepková
Věra Kepková
Online marketing manager ve firmě WTFdigital