Pokud používáte Facebook už nějaký ten pátek, asi vás napadne, že za tu dobu má Facebook k dispozici hodně informací, které jste mu dobrovolně poskytli. Jedna věc je cílení reklam díky těmto informacím a druhá jejich ochrana proti zneužití. Jste na Facebooku v tomto ohledu opatrní? Je těžké tipnout Vaše soukromé heslo k účtu? Co můžete udělat proto, abyste ho dobře zabezpečili? V tomto článku si projdeme opatření, která můžete pro bezpečnost vašich dat přijmout.
Výběr silného hesla
A začneme úplně tím nejzákladnějším – výběr hesla. Jak vypadá silné heslo pro přihlášení na Facebook? Je krátké, obsahuje jméno vašeho domácího mazlíčka a možná přidáte číslici – třeba 7, které je mezi lidmi velmi populární. Jaká je pravděpodobnost, že ho někdo uhádne?
Chcete-li přihlásit se na Facebook, vytvořete si raději silné heslo. Silné heslo je takové, které obsahuje mix znaků – písmena, číslice, klávesnicové znaky, je dlouhé aspoň 10 znaků a neobsahuje žádné osobní informace. Ano, bude těžké si ho pamatovat, ale to vlastně ani nemusíte. Můžete vyzkoušet některý z nástrojů např. LastPass nebo RoboForm. Pokud se vám nechce do profi řešení, tak aspoň myslete na to, že heslo musí být dlouhé, musí obsahovat písmena, čísla a další znaky, ať se nedá lehce uhodnout.
Existují způsoby, pomocí kterých se někdo může pokusit neoprávněně získat vaše heslo, takže např. neklikejte na odkazy zaslané e-mailem, které vás žádají o zadání hesla. Pokud jste teď zjistili, že vaše heslo do Facebooku je něco jako Mikeš7, ve vlastním zájmu byste si ho měli změnit. Kde? Přímo v nastavení účtu na Facebooku.
Dvoufaktorové ověření na Facebooku
Facebook nabízí další nástroje k zabezpečení účtu a tím je dvoufaktorové ověření. Princip je následující: přihlásíte se pomocí něčeho, co znáte (heslo), a současně něčeho, co máte u sebe (telefon). Po zadání hesla Facebook odešle do vašeho telefonu kód, který pak zadáte, aby se potvrdilo, že jste tím, kým říkáte, že jste. Pokud někdo zjistí vaše heslo, nebude se moci přihlásit, aniž by měl telefon. Dále zde máte k dispozici přehled autorizovaných přihlášení, kde si můžete zkontrolovat seznam zařízení, ve kterých nebudete muset používat přihlašovací kód. Nakonec je zde možnost používat speciální hesla k aplikacím. Pokud se pokoušíte přihlásit do nějaké aplikace pomocí svého účtu na Facebooku a tato aplikace nepodporuje kódy schválené k přihlášení, můžete používat jednorázová hesla k přihlášení, které si zde vygenerujete. Takto se přihlásíte do aplikace, aniž byste použili své heslo nebo přihlašovací kód.
Extra zabezpečení
Můžete si zapnout i upozornění na nerozpoznaná přihlášení. Facebook vám dá vědět, pokud se někdo přihlásí ze zařízení nebo prohlížeče, které obvykle nepoužíváte. Pokud se nebudete moct přihlásit k vašemu účtu, Facebook zde má ještě funkci přihlášení důvěryhodných přátel, které si sami vyberete a kterým v případě problému s přihlášením Facebook odešle kód a URL adresu, abyste se mohli přihlásit zpět ke svému účtu.
Aplikace, do kterých se přihlašujete přes váš účet na Facebooku
Pokud tuhle funkci používáte a přihlašujete se pomocí facebookového účtu, např. do Airbnb.com, Rohlik.cz nebo třeba do účtu letecké společnosti Ryanair, tak se mějte na pozoru. Hlavně pokud jste si z toho udělali zvyk a klikáte automaticky na „přihlásit se přes Facebook“. Dáváte jim tím povolení k získání osobních informací, min. vašeho jména a e-mailu, ale klidně i fotografií, data narození a dalších veřejně sdílených informací. Určitě bude fajn, když si projdete, kde všude jste takto přihlášeni, a některé podezřelé nebo nepoužívané aplikace vymažete. Uděláte to opět v nastavení, v záložce aplikace a weby.
Zvažte, zda vůbec potřebujete tuto funkci Facebooku využívat, jelikož se dá úplně vypnout. A pokud vás stejně jako mě rozčilují notifikace od Facebooku informující o tom, že můj přítel právě hraje takovou nebo makovou hru, tak i tohle lze vypnout – je to hned vedle. 😊
A na závěr otázka: Jak bezpečné je přihlašování přes profilovou fotografii na Facebooku?
Je to relativně nová možnost přihlášení, při které místo toho, abyste zadali přihlašovací údaje, pouze kliknete na vaši profilovou fotografii. Asi to není nejlepší nápad, protože tím pádem kdokoliv s přístupem do vašeho prohlížeče může kliknout na váš obrázek a přihlásit se do vašeho účtu. Tak to zvažte!